Opis projekta CWMB








Nosilec projekta: Mariborska razvojna agencija p.o.
Trajanje projekta: do 10. november 2018
Vrednost projekta: 628.783,00 EUR (137.000,00 EUR v 2015)
Viri financiranja: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (100%)


Projekt COWORKING MARIBOR se financira v okviru
Programa spodbujanja konkurenčnosti Maribora s širšo okolico v obdobju 2013 – 2018

Instrument 3: Spodbujanje podjetniške dejavnosti in ustvarjanje novih delovnih mest, Sklop 1: Aktiviranje prebivalstva in revitalizacija podjetniškega okolja (v nadaljevanju projekt). Pogodba je sklenjena med Ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter Mariborsko razvojno agencijo p.o., javnim zavodom, ki deluje v javnem interesu spodbujanja podjetništva vse od leta 1993.

Namen projekta COWORKING MARIBOR je aktiviranje podjetniškega potenciala prebivalcev problemskega območja, ki obsega Mestno občino Maribor, Občino Hoče-Slivnica, Občino Pesnica, Občino Ruše, Občino Radlje ob Dravi, Občino Kungota, Občino Selnica ob Dravi, Občino Podvelka in Občino Ribnica na Pohorju ter njihovo vključevanje v podjetniške procese. V skladu z namenom si bo Mariborska razvojna agencija prizadevala, da posamezne aktivnosti izvaja izven sedeža COWORKING MARIBOR.

Cilji projekta so pritegnitev ciljnih skupin v podjetništvo, identifikacija posameznikov s podjetniškimi idejami, aktiviranje podjetniškega potenciala problemskega območja in zmanjšanje razvojnega zaostanka.

Ciljna skupina projekta so prebivalci problemskega območja, to je mladi, podjetni, ki že imajo izoblikovano poslovno idejo ali pa jo šele razvijajo kot tudi samostojni podjetniki, ustvarjalci iz svobodnih poklicev kot tudi zreli podjetniki. Dobrodošli so torej vsi, ki želijo ustvarjati v podjetniško podprtem okolju. Namen je oblikovati podjetniško skupnost, kjer se bodo kalile nove in prodorne ideje, ki bodo pripomogle k razvoju poslovnih podjemov njenih članov. 

Tako posamezna delovna postaja kot tudi storitve so uporabnikom na voljo brezplačno!

COWORKING MARIBOR deluje v okviru Mariborske razvojne agencije, na Pobreški c. 20, 2000 Maribor, II. nadstropje. COWORKING MARIBOR sestavljajo naslednje prostorske enote: stekleni atrij z minimalno 12 delovnimi postajami, prostor za skupinsko delo (do 10 oseb), prostor za sprostitev (do 6 oseb), souporaba skupnih prostorov v II. nadstropju.

Prostor COWORKING MARIBOR je opremljen tako, da se po uradnem delavniku, ki je med ponedeljkom in petkom, med 9 in 17. uro, spremeni v prostor za druženje, spoznavanje, osveščanje, izobraževanje za večje število ljudi (30+).

Uporabniki po registraciji na spletu (www.coworkingmaribor.si) ali na samem sedežu COWORKING MARIBOR zasedejo delovno postajo, bodisi za nekaj ur na dan ali za posamezne dneve v mesecu, ali za cel mesec, vendar največ do treh let. V COWORKING MARIBOR se včlanijo z registracijo, pred zasedbo samega prostora pa podpišejo še sporazum o uporabi delovne postaje, ki zagotavlja gospodarno in skrbno ravnanje v skupnosti.

Vsebinske komponente CWMB


COWORKING MARIBOR vsebinsko gradi na več sklopih, na sodelovalnem prostoru in programih, na živem laboratoriju in laboratoriju odprtega inoviranja Orbitali, na Mreži dobrega počutja ter na pospeševalniku idej.

Laboratorij odprtega inoviranja Orbitala, od ustanovitve v 2012, povezuje podjetnike in podjetnice z namenom oblikovanja novih produktov in/ali storitev, pri čemer izpostavlja zdravje prebivalcev (socialna komponenta skupnih podjemov podjetij) in dizajn (kulturne industrije) kot izhodišče svojega delovanja. Povezovanje v širši alpski, evropski in globalni prostor ji daje dodano vrednost, podjetjem pa omogoča, da vstopajo v stik z drugimi podjetji (industrijo), akademskim svetom (raziskovalci in razvijalci), vladnimi službami (lokalna, regionalna, nacionalna, mednarodna raven) ter končnimi uporabniki oz. koristniki bodočih skupnih produktov in/ali storitev. V okviru Orbitale, ki je prav tako članica evropske mreže LivingLabs, deluje mreža slovenskih podjetij.

Za spremembe v družbi so nujne kolektivne akcije, zato je nujno povezovanje na globalni ravni – ljudi, prostorov in programov, ki navdihujejo, povezujejo in katalizirajo učinke. Hub je tako vozlišče virov, inspiracije, sodelovanja, ki vodi do sprememb in je mešanica laboratorija inoviranja, delno poslovni inkubator in komunikacijski center.

Hub je tako prostor storitvenega inoviranja in združuje posameznike in organizacije, ki si prizadevajo za napredek posameznikov in celotne družbe, njihove storitve pa prispevajo k doseganju subjektivne blaginje (SB) posameznikov. Ponudniki storitev SB se združujejo v Mrežo dobrega počutja (duševno zdravje, telesno zdravje, zdrava prehrana, holistični pristop z medpodročno ponudbo), ki deluje v okviru Mariborske razvojne agencije.

Pospeševalnik idej je namenjen podpori mladih talentov pri razvoju in komercializaciji rešitev z globalnim potencialom. Končni cilj programa je priprava poslovnih idej za predstavitev pred domačimi in tujimi investitorji.

Vključevanje Regijske razvojne mreže in mednarodno povezovanje CWMB


MRA bo na spletni strani in v medijih ter socialnih omrežjih ter direktno v Regionalni razvojni mreži objavila poziv potencialnim sodelavcem in izvajalcem programov in aktivnosti CW prostora. Potencialni sodelavci in izvajalci programov in aktivnosti so lahko bodisi mentorji, podjetniški svetovalci, svetovalci z drugih področij, potrebnih za razvoj CW članov (predavatelji na strokovnih srečanjih članov). Sodelavci in izvajalci programov in aktivnosti se bodo vključevali na podlagi izraženega interesa coworkerjev. Le-ti se bodo o skupnih interesih odločali na podlagi identificiranih potreb.

CWMB se umešča v širši regionalni in nacionalni prostor. Nevladne organizacije so organizirane v nacionalno mrežo in imajo dober dostop do članov, ki predstavljajo pomemben družbeni prostor (od društev, prostovoljcev itd.), in ki so potencialni koristniki CW prostorov/storitev. S povezovanjem z mrežami nevladnih organizacij bomo dosegli večjo prepoznavnost CW prostora in pritegnili večje število uporabnikov k sodelovanju v ali za CW.

CWMB se prav tako povezuje z drugimi organizacijami, ki izvajajo aktivnosti coworkinga, tako lokalno, regionalno, nacionalno kot mednarodno.

CWMB se tako povezuje v mreže, v katere je vpeta Mariborska razvojna agencija, to je Evropska podjetniška mreža, Evropska mreža živih laboratorijev, Laboratoriji odprtega inoviranja alpskega prostora in druge.